› How to Price a Product

How to Price a Product
For Your Dog Bakery

Learning how to price a product for your dog bakery is both an art and a science; however the process is easy, when you know what to do!

Correct product pricing can mean the difference between success and failure!

Get a Pet Bakery software package here,
to estimate profits and price your dog treats.

Believe it or not, you can lose business (and money) if your products are priced too low. And you probably already know that you can also lose customers, if your products are priced too high!

Your dog treat pricing needs to be just right!


The best price for a product
is determined by using a pricing system.
The best price for your product is systematically determined.


How to Price Products

There are several steps required for you to price your dog treats.

  1. First, determine the cost of the dog treat ingredients that you use. For example, let's say that a 5 lb bag of unbleached white flour costs $3.50.
  2. Second, determine how many “units” your bag of flour contains. So, measure how many cups of flour in a 5 lb bag. You find that there are 3.5 cups per pound of flour, or 17.5 cups of flour in a 5 lb bag.
  3. Divide 17.5 (cups of flour in your 5 lb bag) into $3.50 (cost of your 5 lb bag of flour) to get $ .20 per cup – the cost per cup of flour.
  4. Lastly, determine the amount of flour that you usually use. And then determine how much that amount of the ingredient costs. For example, a cup of unbleached flour costs 20 cents. If you are only using ½ cup, that would cost 10 cents.

Do this for each of the dog treat ingredients that you use in your recipes. Then, make a chart that includes these items across the top:

  • Ingredient – list (down the page on the left ) the name of each ingredient that you use.
  • Unit – list the amounts that you use. For example, for “unbleached white flour”, you might list the following: 1 cup, ½ cup, ¼ cup.
  • Cost – Determine what each of the listed amounts of flour would cost and list them next to the unit (1 cup, ½ cup, ¼ cup).


Divider with dog bones

Dog Treat Ingredient Cost Chart


UNIT COST/UNIT
Unbleached flour 1 cup $ .20
Unbleached flour 1/2 cup $ .10
Unbleached flour 1/4 cup $ .05
Whole wheat flour 1 cup
Whole wheat flour 1/2 cup
Whole wheat flour 1/4 cup
Rye flour 1 cup
Soy flour
Cornmeal

Divider with dog bones

Complete the table with every single dog treat ingredient that you use. Don't forget ingredients like salt, baking powder, spices, etc.

I know this is a tedious process, but you will only have to do it once. You need to know exactly how much each product costs in order to keep an accurate accounting.

And keeping an accounting of your costs and expenses, is one of the most important steps in pricing products for your dog bakery.

When you have calculated the cost of all the dog treat ingredients that you use, don’t file it away and forget it. Keep it handy, so that you can check it regularly. Update the numbers when your costs for an item change.


Dog bakery business start-up guide, Bake a Dog a Bone


How to Price a Product Using Your
Dog Treat Ingredient Cost Chart

Once you have completed your Ingredients Cost Chart, the rest is simple. You're going to make another chart. This time you will need a chart for each recipe.

Again, you will only do this once, but I suggest that you keep the cost sheets for each dog treat that you sell, in a loose leaf notebook, so that they are handy. This chart will help you again and again when you are pricing, or adjusting the prices, of your dog treats.

Take one of the recipes that you plan to use. Let's use Chicken Chompers as our example.

Here's what you need to include for this analysis:


  • List the ingredients in the recipe and the cost for each. (You will get the cost for the ingredients from the list that you made above.)
  • Total the costs of the ingredients. This is your ingredients cost for 1 batch of Chicken Chompers.
  • Dog treats per recipe – How many Chicken Chompers do you get when you make a batch? Let's say you get 3 dozen – 36 Chicken Chompers.
  • Cost for each dog treat – Let's say that it cost you $2.50 to make a batch of Chicken Chompers. If you divide $2.50 by 36 (Chicken Chompers per batch), you get $.069 – your ingredient cost for 1 Chicken Chomper.

You're not quite done yet...

Let's say that you decide to package the chicken chompers in paw print cello bakery bags (cost, $ .40 each) and that you will sell the dog cookies by the half dozen. (With smaller dog treats, you might consider selling them by weight—a real time saver for you as it eliminates counting out dozens of small dog treats!)

So, 6 Chicken Chompers x $ .069 (cost of each Chicken Chomper) = $ .414 per half dozen dog cookies(your ingredients cost). Add $ .40 (cost of cello bakery bag) to that and you get $ .814 or (rounded up) 82 cents.

Figure some amount for labor and overhead expenses and add that to your $ .82 and you now have the cost of 6 Chicken Chompers. Let's say that you end up with a cost of $2.00 for 6 Chicken Chompers.


Profit estimator software, free with purchase of dog bakery business guide.
Give Yourself a Break!

Let your computer do the work to calculate your dog treat prices...

Purchase the Bake a Dog a Bone dog bakery business guide, and get Profit Estimator Software for Dog Bakeries ($199 Value) FREE!



How to Price a Product
Using Market Research

This is where pricing products becomes more art than science. You now have a good idea of what your product costs you. You've decided how to package your dog treats. What do you charge?

Your price needs to be high enough that your customers value your dog treats, but low enough that they think your dog treats are a good value. So how do you do that?

Market Research! Become familiar with the pricing used by other dog bakeries and retailers, the prices that customers in your target market are willing to pay. And then keep your prices somewhere in the same range.

However, don't assume that someone else is actually selling their products--just because they are in business. Make sure they are doing well by visiting their store or investigating in some other way. You need to make sure that the data that you are using, is good data.


The Final Step
in How to Price a Product

Let's say that you learn that a plain (no dog treat icing) dog cookie, the size of a Chicken Chomper sells well at approximately $.75 each. You know that your cost to produce the dog cookies is well below that (because you did the exercise above to determine the cost).

You decide to price your Chicken Chompers at $ .75 each, so you will charge $4.50 for a bag of 6 Chicken Chompers. Adding up all the costs, you determine that 6 Chicken Chompers costs you $2.00 to produce and send out the door.

Your profit on 1 bag of Chicken Chompers is $2.50. Since you get 6 bags (6 Chicken Chompers per bag) from 1 batch, your profit on a batch of Chicken Chompers is $15.00.


Your Rewards...

So, as you can see, learning how to price a product for your dog bakery is not a 5 minute job. And you should not do it impulsively.

However, if you take the time to do this right, you will be using a business-like approach and you will make a healthy profit, based on actual facts and figures—not assumptions.

Even if you plan to start small, get into the habit of doing things right. Then, when your business grows, you will be able to expand your dog bakery gracefully, and move on to the next level…


Dog bakery business start-up guide, Bake a Dog a Bone


Now that you know how to price a product, take a look at these topics:

Dog Bakery Business Guide
Dog Bakery
Business Guide
Dog Bakery Business Plan
Dog Bakery
Business Plan
Setting Business Goals
Setting Business Goals


Top of Page

New! Comments

Leave a comment about this article in the box below and share it with your Facebook friends.


Never Be The Same - 300 x 250


Easy Recipes for Kids

Have fun with the Kids
and have a Happy Dog too!


Try My Recipe of the Month

 Shamrock Dog Treats

Shamrock Dog Treats

Follow Best Dog Treat Recipes on FacebookFollow DogTreatBaker on Twitter

Gather at Google +

Subscribe to
Bark of the Town

Your First Name

Your E-mail Address

We keep this private.

Follow the The Dog Blog too





get your FREE mini-course on dog diet and nutrition

Now get your FREE mini-course on dog diet and nutrition…


Shop for Dog Toys

Amazon Pet Supplies - Explore Gift Ideas for Pets



dog treat cookbook reviews

Dog Treat Cookbooks



Starting a home business dog bakery -- how to

Start a Home Business
Dog Bakery




dog cookie cutters

Dog Cookie Cutters



nose-to-tail pet insurance coverage with Embrace


HeartGard Plus is undeniably the most popular medication specifically meant for prevention of heartworms in dogs. It is very important that you do all you can to ensure that your dog is free of heartworm, shop now!


Best Deals on Pet Supply Products

VetApprovedRx.com - Heart Worm Prevention for Pets

Quantcast